Vitamiinikuu tegevusi
Märtsi e. vitamiinikuu tegemised
Läbi lastekirjanduse, “Meie sõbrad toidus”, said lapsed teadmisi vitamiinide kasulikkusest ja sellest, et vitamiinidel on väga lühikesed nimed, mis oli laste meelest naljakas.
Vesteldi tervislikust toitumisest ja kuulati luuletusi: “Keha vajab vitamiine”, “Oh seda sibulat”. Mõistatati mõistatusi sibulast.
Vitamiinikuu raames istutati tippsibulaid ja jälgiti nende kasvamist, õpiti kääridega sibulaid supi peale lõikama. Pandi idanema munga ubade seemneid, jälgiti nende arengut ja maitsti neid. Vaadeldi ja külvati herneid ning hiljem said lapsed maitsta vitamiinirikkaid hernevõrseid.
Kunstitegevused: maalimistöö “Lõbusad sibulad” ja värvimistöö “Vitamiinirikkad köögiviljad” ja “Herned kaunas”, kleebiti ja koostati tervisepüramiid, joonistati sibulat.
Uuriti robootika mikroskoobiga pooleks lõigatud sibulat ja munga ubade võrseid. Vaadeldi suurendust arvutiekraanilt ning pildistati nähtut.
Võeti osa Tallinna Lasteaed Pallipõnn üleskutsel teha vitamiinide kasvatamise teadust ja fotod sellest lisati Paldet.com keskkonda.
Uuriti bataati, prooviti nii toorelt kui ka ahjus küpsenuna. Külvati erinevad maitsetaimi (till, petersell, sibul jm.). Lapsed on saanud neid juba toitudele lisada.
Külvati paprika, tomati ja kurgi seemneid. Võrreldi ja vaadeldi külvatud seemnetest taimi. Vesteldi vitamiinide vajalikkusest. Lapsed said teada, et vitamiinidel on ka nimed ning millise nimega vitamiin mingis toidus elab.
Igal hommikul uuritakse taimede kasvamist ja oodatakse nende maitsmist.
Külvati vitamiini rohkeid maitsetaimi – kress salatit, tilli, herneid ja lisati neid toitude maitsestamiseks, hernevõrsed olid maitsvaks vahepala ampsuks. Räägiti vitamiinide kasulikkusest lapse kasvamisel, uuriti erinevat kirjandust. Valmistati puuviljasalateid, õpiti tükeldamist, riivimist, salati segamist
Tehti katse, mis juhtub hernega, mida kastetakse ning hernega, mida ei kasteta. Üks lapsevanem tõi lastele maiustamiseks lillkapsast, mandariini ning kuivatatud jõhvikaid. Mikroskoobiga uuriti neid lähemalt. Mikroskoobi kasutamine oli laste jaoks väga põnev, seega uuriti veel erinevaid asju. Väga palju elevust tekitas lastes leiva uurimine mikroskoobiga. Apelsinidest ning sidrunistest tehti mahla. Lapsed said proovida ja võrrelda puhast apelsini- ning sidrunimahla. Õppekäigul Eesti Tervisemuuseumis saadi uusi teadmisi erinevate bakterite kohta.
Sõimerühmas pandi koos lastega sibulad potti kasvama, kasteti ja jälgiti nende kasvamist. Lapsed sõid sibulapealseid niisama, samuti lisati neid lasteaia toidu kõrvale salatina.