Lasteaedade päev

  1. aprillil, esimese lasteaia rajaja Friedrich Fröbeli sünniaastapäeval, tähistatakse rahvusvahelist lasteaedade päeva. Saksa pedagoog Fröbel lõi 19. sajandil kaasaegse lasteaia kontseptsiooni ja võttis esimesena kasutusele sõna „lasteaed“ („der Kindergarten“). Tema arusaam lapse individuaalsusest ja mängu olulisusest lapse arengus on ka tänase lasteaia alus.

Eestis ei ole seda päeva seni väga suurelt tähistatud, aga meie lasteaednikud väärivad tänu ja täitsa oma tähtpäeva.

Rahvusvaheline lasteaedade päev Kikase lasteaias.

Väiksemad õpivad hakkama saama lihtsamate igapäevaste toimingutega (teretamine, head aega ütlemine, mänguasju jagamine, oma järjekorra ootamine jne.) Õues jalutusussikesega jalutama õppimine, pallikeste korjamine ussikesele, mullide püüdmine, liivakookide tegemine, peale istutavate autodega sõitmine, jooksmine, hüpamine jne. Pidev sõnavara rikastamine, sõnade ja lausete järgi kordamine, liisusalmide õppimine, värvuste õppimine ja kinnistamine jne.

Tutvutakse uute keskkondadega – staadionil õpiti viskamist pallide ja liivakottidega, tehti kaugushüppeid, roniti atraktsioonidel, õpiti tegutsema reeglite järgi.

Pidevalt toimuvad erinevad mängulised õppetegevused nii toas kui ka õues. Lasteaedade päeva puhul joonistasid ühe rühma lapsed teemal „Minu unistuste lasteaed“ ja piltidel oli kujutatud suur õueala, palju kiikesid, liivakaste, batuute, jalgrattateid, muru ja lilled. Õues toimusid liikumistegevused (joosti, visati käbidega täpsust käbiringi ja korvi), meisterdati liivakooke, looduslikku materjali kasutades valmis ühistööna suur kook/tort. Eelmisel päeval meisterdatud pildiraamidega vaadeldi lilli ja loodust ning pildistati neid telefoni või tahvelarvutiga abil. Käidi matkal Sütiste metsas, kus uuriti sipelgapesi, vaadeldi loodust, oli tore kohtumine oravaga, kuulati linnulaulu, nuusutati kevade lõhnu ja tunti rõõmu looduses olemisest.

Ühe tavalise lasteaia päeva jooksul jõuab palju teha – õppetegevustes osaleda, uurida ja avastada, katsetada, õppida, mängida, teineteist abistada, lohutada kui vaja, liikuda, laulda, tantsida, mängida pilli, teha teatrit jne.

Aitäh kõigile, kes töötavad lasteaias ja aitavad kaasa laste arengule!

         


apr. 21, 2023 | Määratlemata
bottom
COVID-19 LEVIKU TÕKESTAMISE PLAANLoe lähemalt