Comenius projekt

Meie lasteaed osaleb rahvusvahelises Comenius projektis “A view trough the European window” Projektis osalevad lasteaiad-algkoolid lisaks meie lasteaiale veel Hispaaniast, Belgiast ja Inglismaalt. Projekt kestab 2008-2010.a.
Projekti peamine eesmärk on jagada teadmisi oma maa loodusest ja keskkonnast. Projektis osalevad nii õpetajad kui lapsed. Õpetajad saavad omavahel vahetada kogemusi õpetamismeetoditest, erinevate maade õppekavadest ja haridussüsteemist, lapsed saavad teadmisi loodusest nii oma kui ka teiste projektis osalevate maade kohta. Esimesel projektiaastal on erilise tähelepanu all ilmastikuvaatlus. Igal kuul saadame ühe nädala ilmastikuvaatluse tulemused partnerkoolidesse. Nii saame võrrelda, milline on samal ajal ilm Eestis, Hispaanias, Belgias ja Inglismaal. Esimese projektiaasta lõpuks valmib nelja riigi õppeasutuse ühine looduskalender, kus igal kuul meie loodusfotod.
Lapsed saadavad mõlemal õppeaastal koos õpetajatega teiste koolide-lasteaedade lastele posti teel omatehtud pilte, kaarte, suveniire ja ka kohalikke õppevahendeid. Lastel on väga huvitav ka ise teistelt pakke saada.
Teisel projektiaastal külastavad lapsed koos õpetajatega kohalikke vaatamisväärsusi oma riikides, valmistatakse videoklipid ning joonistused, millest valmib igas riigis raamat ning kokku valmib meie ühine raamat-õppevahend nelja õppeasutuse jaoks.
Projekt on integreeritud ka kõigi nelja haridusasutuse õppekavasse, seeläbi toimub kahe aasta jooksul ka pidev õppekavaarendus.
Meie tegemistest saab ülevaadet ka meie ühiselt kodulehelt http://gbseksel.wordpress.com/
ja õpetaja Viviani koostatud blogist http://www.kikascomenius.blogspot.com/

KÜSITLUS LASTELE ENNE JA PÄRAST COMENIUS PROJEKTI

Küsitluse vormi töötasid välja kolleegid Inglismaalt. Sama küsitluse alused hinnati laste teadmisi nii enne kui pärast Comenius projekti lõppemist.

Projekti algul viidi lastega läbi grupiviisiline küsitlus, mis hõlmas endas järgnevat:

Lapsed pidid nimetama Belgia, Inglismaa, Eesti ja Hispaania kohta kolm asja, mida nad teavad. Välisriikide kohta ei teatud suurt midagi. Mõned lapsed, kelle vanemate töökohustuste hulka kuulub reisimine, teadsid nimetada Belgia pealinna, Brüsselit. Kohaliku riigi, Eesti kohta osati nimetada nii pealinna, lipuvärve, presidenti ning muid rahvuslikke sümboleid nagu vapp, rahvuslind, lill ja hümn.

Teiseks küsiti, kes on iga riigi kuulsaim isik. Osati nimetada vaid oma riigi presidenti, Toomas Hendrik Ilvest ning Edgar Savisaart ja Andrus Ansipit.

Küsiti, kas igas riigis on sama raha. Lapsed oskasid öelda, et rahad on erinevad, kuid ei osatud nimetada, kuidas nimetatud riigis raha kutsutakse.

Projekti lõpul sama küsitlust korrates, olid tulemused järgmised:

Belgia kohta oskasid lapsed nimetada selle pealinna. Hästi teati ka, et lipuvärvideks on must, punane, kollane. Teati ka, et seal on rahaks eurod.

Inglismaa kohta nimetati lipuvärve. Teati, et seal räägitakse inglise keelt ning et seal sajab tihti vihma.

Hispaania kohta teati ,et seal armastatakse tantsimist, nimetati lipuvärve ja teati ,et kohalikuks keeleks on hispaania keel ning et seal on soojem kui meie riigis.

Kuulsaima inimese kohta osati nimetada, et Eestis on president Toomas Hendrik Ilves, inglismaal kuningas. Belgia kuulsaima inimese kohta ei osatud vastust anda.

Valuuta kohta osati nimetada, et Belgias ja Hispaanias on eurod. Eestis aga kroonid ja sendid.

Kokkuvõtte koostas õpetaja Vivian Teral

Muudetud 12.03.2013