Lehekülge haldab: Heili Ojamets, õpetaja 6545167, kikas@kikas.edu.ee  

Keskonnakäpa konkursi võitjad

Selgusid Keskkonnakäpa konkursi võitjad ning tublid noored looduskaitsjad

05.06.2020

Tänasel maailma keskkonnapäeval kuulutas minister Rene Kokk välja keskkonnasõbralike haridustegude konkursi Keskkonnakäpp võitjad ning noore looduskaitsja märgi saajad.

Keskkonnakäpa laureaadid valiti sel aastal välja 49 kandidaadi seast. „Tänavused konkursile esitatud projektid olid valdavalt suunatud taaskasutusele ja keskkonnahoiule,“ võttis konkursi kokku keskkonnaminister Rene Kokk. „Suur tänu õpetajatele, kel on olnud ideid ja jaksu lapsi keskkonnahoidlikkuse teemadel suunata.“

Noore Looduskaitsja märgi laureaatide puhul tõstis minister esile nende eeskuju, sest lisaks igapäevasele tegutsemisele parema keskkonna nimel on nad oma tegevusse kaasa haaranud teisigi. Tänavused auhinnatud noored looduskaitsjad abistavad loomi, korjavad prügi ja teevad uurimistöid keskkonna ja bioloogia teemadel.

Keskkonnakäpa konkursi tänavused võitjad

TUBLI TEGUTSEJA 2020

Õpilasrühm

  • Els ja Rihard Päärson (LA  Kikas vilistlane ja praegune kasvandik)- “Konnade lastekodu”

PALJU ÕNNE!

Konnade lastekodu – Els ja Rihard Päärson

Meie maakodu kõrval asuvad Tudre karstijärved, mis kevaditi täituvad veega. Kevadvete aeg Tudres on lummav vaatepilt. Veega täidetud järved, kus ei ela ühtegi kala, on konnadele ahvatlevaks kudemiskohaks. Kuid paraku on Tudre veteväljad konnarahvale üks suur pettus. Veel enne, kui kullestest jõuavad neljajalgsed konnad areneda, vajuvad järved sõna otseses mõttes maapõhja. See on Tudre karstiala eripära. Kuna konnade kudemisaeg jääb aprilli lõppu, siis nii lühikese ajaga ei ole kahepaiksetel võimalik arengu kõiki etappe läbida ning konnabeebid on hukule määratud.

Els ja Rihard ei suutnud kuidagi selle teadmisega leppida, et Tudre karstijärve konnapoegadel pole võimalik suureks kasvada. Juba mitmendat aastat korjame koos lastega järvede kallastelt kuivama hakkavat konnakudu.

Suurtesse tünnidesse, millest saavad konnakudu jaoks inkubaatorid ja edaspidi konnapoegade esimene kodu, oleme aegsasti  varunud vihmavett. Umbes paari nädala pärast saavad tünnides väikestest mustadest kudutäpikestest vilkalt ringisibavad konnavastsed. Koheselt alustame ka nende toitmist. Toiduks pakume neile akvaariumikalade poegade toitu. Alguses söövad nad üsna vähe ega tunne toidu vastu suuremat huvi, kuid kasvades muutuvad nad üha aplamaks. Laste vahel käib range arvepidamine, kelle kord on konnakesi toita, sest kelles ei tekitaks elevust, kui söögiajal vesi konnakullestest kihama lööb.

Kõige raskem aeg konnakasvanduses on juulis. Selleks ajaks on kätte jõudnud suvesoojus ja sellega seoses kipuvad vetikad konnatünnides vohama, mistõttu tuleb vett tihti vahetada. Umbes samal ajal hakkavad ka esimesed moonde läbi teinud konnad veest välja ronima. Selleks puhuks paigaldame konnadele spetsiaalsed platvormid, kus jalga puhata ja mille abil on võimalik ka kuivale maale pääseda.

Konnade iseseisvasse ellu saatmisega meie konnade lastekodu igal suvel lõpetabki. Ühel hooajal astub meie konnade lastekodust ellu ligikaudu 1000 konna. Läbi konnade lastekodu õpivad lapsed loodust hoidma, märkama abivajavaid loomakesi ja väärtustama iga elukest. Oleme kaasanud konnakasvanduse tegemistesse ka külalapsi ja suguseltsi lapsi. See on kõikidele väga korda läinud ning alati kui lastele keegi külla tuleb, siis veedetakse konnatünnide juures palju aega.

Kogu konnabeebinduse protsessi jooksul on meile nõuga abiks olnud peretuttav, kel omandatud TÜ zooloogia magistrikraad ning kes oma õpingutes ja töös on spetsialiseerunud kahepaiksete uurimisele. Ta on aidanud  meil määrata Tudre karstijärvedesse kudevad konnad, kelleks on valdavalt rohukonn ja rabakonn. Mõlemad on  Eestis III kategooria looduskaitse all olevad liigid.

Loe edasi » | 5. juuni 2020 | Määratlemata

Mälestuste vaibad lõpetajatelt

Lõpurühmade lapsed punusid ka sellel õ/a -l mälestuste vaibad lasteaiale meenutamaks koosoldud aegu.

Aitäh ja head kooliteed!


Raamat “Ei taha! Ei taha”

Raamat „Ei taha! Ei taha!“

Tallinna Lasteaia Kikas õpetaja Terje Vooglaid andis välja raamatu „Ei taha! Ei taha!“. See on tõsielul põhinev, ühe tüdruku kasvamise, lugu, kes on ülemäära jonnakas ja maailmaga mõnikord tülis. Ema räägib talle lugusid. Need lood ja ema rahulikkus aitavad tüdrukul suureks saada.

Raamatu tekkelugu läbi autori sõnade: „Püsi kodus!“ perioodil oli aega mõtiskleda.  Näiteks selle üle, kuidas vanemad sel keerulisel ajal kodus oma mudilastega toime tulevad – neid õpetavad, kasvatavad, lõbustavad, arendavad. Sealt edasi meenusid seigad oma lapsepõlvest. Otsisin kummuti sahtlisügavusest välja oma aastatetaguse lasteraamatu käsikirja, mille olin kõlbmatuks põlanud ning lugesin seda veidi. Leidsin, et on tõesti tobe kirjutis, kuid millegipärast hakkasin ühte lõiku veidi korrigeerima ja arvutisse  ümber kirjutama ning ühtäkki avastasin, et olin hoogu sattunult tegutsenud mitu tundi. Sellest hetkest alates kulus terve nädal arvuti taga istudes ja vana käsikirja ideed täiesti uues tonaalsuses ja teistes variatsioonides ümber trükkides – see oli omamoodi transiseisund, millest ei saanud väljuda enne, kui „doos“ otsas (loe: inspiratsioon lõppenud).

Teadsin, et kolleeg Merilin Moor joonistab hästi. Uitmõtte ajel küsisin, kas ta oleks nõus võib-olla ilmuvasse raamatusse pilte joonistama. Ja ta oligi nõus, protesteerimata selle vastu, et käsikirja lugeda ei saa, vaid peab maha joonistama vanadelt fotodelt.

Olles küsinud 24 trükikoja hinnapakkumist olin veendunud, et see raamat jääb ilmumata. Kuid siis meenus, et on ühisrahastusplatvorm Hooandja  ning esitasin oma raamatuprojekti sinna. Edasi läks kõik juba heade inimeste toel kergelt ja rõõmsalt.

Õpetaja Terje tutvustas oma raamatut töökaaslastele.

Head lugemist!


Kolleegi tunnustus

Lasteaias antakse välja tunnustusauhinda “parim kolleeg”, see on rändauhind – paeltikandiga pross.

Märksõnadeks on sõbralik, lahke, abivalmis, positiivne, töökas, loov, hooliv, koostöövalmis.

Personal valib kogu maja töötajate hulgast.

2020 aastal sai tunnustuse õpetaja Heili.

Palju õnne!

Loe edasi » | 4. juuni 2020 | Määratlemata

Rohelise kooli tunnustus

President Kersti Kaljulaid annab reedel, 5.juunil Tartus üle Rohelise Lipu keskkonnamärgised rohkem kui kolmekümnele keskkonnateadlikult ja jätkusuutlikult toimetavale koolile ja lasteaiale üle Eesti – riigipeast saab ühtlasi üleilmse programmi Eesti patroon.

Vahearuande esitanud ja heakskiidu saanud õppeasutustele saadeti sümboolne pisike lipp koos väikese meeleheaga. Ka meie lasteaed sai sümboolse lipu.

Aitäh eestvedajatele!


Pritsimistehnika

Lepatriinu rühmad lapsed katsetasid printsimistehnikat.

Loe edasi » | 2. juuni 2020 | Määratlemata

Värvid loodusest

Naerulinnu lapsed pidid otsima nimetatud värve loodusest ja neid kari korjama. Kinnistati värve ja arve.


Mõistatamismängud

Muumide lapsed pidid varju järgi ära arvama loomad ja lillepiltide järgi lilli. Mõnuleti ka väikesel piknikul.

Loe edasi » | 1. juuni 2020 | Määratlemata

Mõnus piknik

Perepesa rühm korraldas toreda pikniku lastekaitsepäeva puhul. Vesteldi erinevatel teemadel ja nauditi toredat ilma.


Mõnusad tegemised õues

Segasumma rühm tähistas täna Raneki sünnipäeva. Hiljem värviti klotse, mida saame edaspidi rühmas mängides kasutada. Lisaks sellele kiiguti, mängiti keksu ning nauditi mõnusat ilma tekil pikutades.

bottom